-
Dato
-
Tirsdag 18. november 2025
Rockepoeten Tom Roger Aadland er en av de mest kritikerroste låtskriverne her i landet de siste årene. Nå er han aktuell med boka «Alle dei i ei – Songlyrikk 1999–2024» (Fonna Forlag). Tirsdag 18. november besøker han Hammerfest bibliotek.
Aadland slo gjennom med Dylan på nynorsk-albumet «Blod på spora» i 2009. Så begynte han å skrive på nynorsk selv, og til nå har det kommet elleve kritikerroste album fra hans hånd. Flere av sangene hans har blitt mye spilt på norsk radio, og mange vil kjenne igjen titler som «Like til mi dør» og «Min beste ven på ein dårleg dag». Han er også kjent som tekstforfatter for Hellbillies og Vamp, og han har hatt skrivesamarbeid med Kjartan Fløgstad og Trygve Skaug. I den nye boka er alle tekstene fra hans egne soloplater samlet.
«Som Dylan kan Aadland med nokre enkle, suggestive frasar teikne opp ein augneblink og lade han med noko som får han til å verke avgjerande», skrev Dag og Tid for ti år siden. Da albumet «Motgift» kom ut, skrev Klassekampen: «Han kan til tider minne om en norsk Cohen, i balansegang mellom hverdag og mytologi, Jokke og Homer.» «Poesien sin misjon er ikkje å ta i bruk dei største orda, men å smi dei små orda i linjer og vers, gi dei meining», skriv lyrikeren Endre Ruset i forordet til boka. Aadlands sanglyrikk rommer både det nære og det vidtfavnende.
Samtalepartner: Kommer!