
I Sápmi-strikk finnes ikke bare strikkeoppskrifter, men også historien som inspirerte til oppskiftene. Lite visste jeg at rett i nærheten av min familes slektssted i Indre Billefjord finnes det en stein som ble brukt til å helbrede syke, nemmelig Kaaven-steinen som er oppkalt etter Norges mest kjente noide Johan Kaaven.
I tillegg til samiske sagn og historier fra Finnmark tar Romsdal mye inspirasjon fra tradisjonelle plagg som f.eks. skallebånd, votter, sølje og belter, men også samiske symboler sånn som solen, reinen og flagget. I boken har Romsdal samlet tradisjonelle vottemønstre sånn som blant andre Ellens vott anno 1883, Strukturmønstrert vott som ble funnet i Jukkasjärvi kirke og tradisjonelle vottemønstre fra forskjellig områder i Sápmi. Disse er hentet fra diverse bøker og hefter, og kan også brukes i bokens strømpeoppskrift. Alle designene har et samisk navn med norsk oversettelse og et tilhørende ord, sånn som genseren Beaivi/Solen har tilhørende ord Eellin som betyr liv.
Det skal godt gjøres å ikke finne et design for deg, selv om du kanksje ikke identifiserer deg som samisk. Designene er fargerike og vakre, og jeg vil påstå at alle som har sitt hjerte i nord kan relatere til mange av mønstrene. Det er både enkle og mer teknsisk avanserte oppskrifter, men alle har gode forklaringer og tips. Dette er en veldig fin og lærerik bok der du kan lære både historie og samiske ord og utrykk, som jeg nabefaler til alle både erfarne og nye strikkere. Min strikkekø ble i hvertfall mye lengre etter at boka kom ut. Du finner boka i fagavdelingen på Hammerfest bibliotek.
Anbefalt av Karine