
Simon er god på å formidle hvordan det kan være for et barn å vokse opp i frykt og hvordan man sammenligner med andre familier sånn som da han reiser med en venn og hans far på seiltur. Vennens far har samme navn som Simons, men i lynne er han helt motsatt. Etter farens død forsøker forfatteren å forstå hvorfor han var som han var. Han snakker med familien og nære om deres oppfattelse av han og får de samme historiene om uberegnelighet og usikkerhet.
Selv om Simon forsøker å forstå så gir romanen et inntrykk av at dette ikke er en enkel oppgave å forstå hvordan psykisk sykdom oppleves for den det gjelder om man ikke har vært gjennom det selv. Simon bader i havet og får en akutt panikk for hai, og lurer på om det er sånn det er for faren hele tiden, men da med så enkle ting som å gå ut hjemmefra.
Jeg likte denne boka veldig godt og synes den er godt skrevet. Forfatteren utrykker seg i et rolig tempo der han gjennom hele boka henvender seg til faren i en du-form som gjør det mer personlig som et langt brev. Boka tar opp viktige temaer som psykisk sykdom, tap, barns evige lojalitet til foreldre, men også det å bli voksen nok til å forstå og tørre å si ifra om noe ikke er greit.
Simon Stranger er en kritikerrost forfatter som har skrevet flere bøker for barn, ungdom og voksne siden sin debut i 2003. Han ble i 2014 nominert til Nordisk Råds Litteraturpris og fikk Bokhandlerprisen i 2018. Denne boka ble nominert til Bokhandlerprisen 2025.
Boka finner du i voksenavdelinga på Hammerfest bibliotek og Kvalsund bibliotekfilial, og forfatteren Simon Stranger kan du møte på Hammerfest bibliotek tirsdag 25. august kl. 18 i regi av Finnmark litteraturfestival: Festival i hele fylket.
Anbefalt av biblioteksjef Karine