Legge inn nye tiltak i økonomiplanen
Logg deg inn i Framsikt og velg modulen Økonomiplan, og deretter Innspill og tekstbidrag. Du vil da få opp bildet nedenfor. Velg fanen Budsjettinnspill og påse at du står i riktig år (her 2025)
Bildet nedenfor viser at du står i rammeoversikt som viser budsjettrammen for din virksomhet.

Flytt deg ned til «Nye tiltak og prioritereringer» i venstre marg.
For å legge inn et nytt tiltak trykker du på knappen «Legg til» nede til venstre i bildet.

Du må nå velge type tiltak, og her velger du «Ønsket tiltak».
Da får du opp dette bildet:

Legg inn tittel på tiltaket, ranger prioritet.
OBS: Husk at det skal være huket av for «Vis tekst i dokument» og «Vis i rammeoversikt».
Trykk så «Lagre og lukk»
Du får nå opp dette bildet:

Delen som gjelder Mål, strategi og tagg er lukket så denne må åpnes:

Følgende felt må nå fylles ut:
- Tiltaksdetaljer:
Her ser vi navnet på tiltaket du opprettet. - Tiltaksbeskrivelse:
Her legger du inn en tekst som beskriver tiltaket. Denne kan legges inn som ekstern tekst (da kommer den ut i det offentlige dokumentet) eller som intern tekst. Trykk på «Legg til/rediger beskrivelse» for å legge inn tekst. - Mål, Strategi og tagg
Velg hovedmål fra Samfunnsplan. (Se nedrekksmeny)
Velg delmål fra Samfunnsplan. (Se nedrekksmeny) - Konteringer tiltak:
Trykk på «Legg til rad» nede til venstre i bildet. Legg inn konto (art) ansvar og funksjon, prosjekt (evt.), justeringskode og tiltakstype.
Skal det være flere linjer/kontostrenger på tiltaket trykker du på knappen «Legg til rad» nederst til venstre i bildet.- Justeringskode:
Her velger du ADM (Administrativt tiltak) - Tiltakstype:
Her velger du 31 Innsparingstiltak eller 41 Nytt tiltak. - Beløp:
Beløp som er utgifter legger du inn uten fortegn (+) og inntekter legger du inn med minus foran beløpet.
Du må legge til beløp i alle årene i økonomiplanen (2025- 2028) hvis dette skal være en permanent endring i budsjettet.
OBS: alle beløp må legges inn i hele tusen!
Når alt er lagt inn trykker du «Lagre» til venstre for kontostrengen.
Trykk på «Tilbake til Nye tiltak og realendringer», øverst til venstre i bildet. Tiltaket vil nå komme opp som et ønsket tiltak i oversikten, se bildet nedenfor:

Du kan finne ytterligere hjelp til dette ved å trykke på (?) oppe til høyre på skjermen. Her finner du Framsikts Hjelpesenter.