Advarsel: Falske e‑poster i ordførerens navn - Hammerfest kommune

Advarsel: Falske e‑poster i ordførerens navn

Hammerfest kommune har den siste tiden blitt gjort oppmerksom på at ordfører Terje Rogdes navn misbrukes i et forsøk på svindel. Flere har mottatt e‑poster som fremstår som om de kommer fra ordføreren, men som sendes fra en falsk adresse.

Pressemelding fra Hammerfest kommune

I e‑postene ber avsenderen mottakeren om å ta kontakt eller utføre en oppgave. Dette er svindelforsøk.

Slik ser svindel-e‑posten ut 

På bildet kan man se at avsenderadressen ikke tilhører Hammerfest kommune. Den korrekte e‑postadressen til ordføreren er en kommunal adresse som slutter på @hammerfest.kommune.no, ikke @outlook.com eller andre domener.

Vær oppmerksom 

Vi ber alle om å være ekstra på vakt dersom de mottar uventede henvendelser som fremstår som personlige, akutte eller uvanlige.

Slik kan du kjenne igjen svindel-e‑poster

  • Avsenderadressen er ukjent eller ser mistenkelig ut.
  • Språket kan være uvanlig formelt eller unormalt enkelt.
  • Det legges press på å svare raskt.
  • Det bes om konfidensiell informasjon, overføringer eller andre handlinger du ikke forventer.

Hva gjør du hvis du får en slik e‑post?

  • Ikke svar.
  • Ikke klikk på lenker.
  • Ikke oppgi informasjon.
  • Meld gjerne fra til politiet

Hammerfest kommune jobber med å stoppe spredningen av svindelen og minner om at ekte henvendelser fra ansatte i kommunen alltid kommer fra en adresse som ender på @hammerfest.kommune.no.