Markering av frigjørings- og veterandagen 8. mai 2026 i Hammerfest kommune - Hammerfest kommune

Markering av frigjørings- og veterandagen 8. mai 2026 i Hammerfest kommune

Hammerfest kommune inviterer i samarbeid med Gjenreisningsmuseet for Finnmark og Nord-Troms til markering av frigjørings- og veterandagen 8. mai i Hammerfest kommune. 

8. mai 1945 kapitulerte endelig de tyske styrkene som hadde okkupert Norge siden 9. april 1940. 8. mai regnes derfor som frigjøringsdagen etter 2. verdenskrig i Norge.

Den norske veterandagen markeres også på 8. mai. Veterandagen skal hedre deltagere i andre verdenskrig, så vel som dem som har tjenestegjort i FNs fredsbevarende styrker og andre internasjonale operasjoner

Program

Offiser i uniform gjør honnør foran norske flagg - Klikk for stort bilde
  • Kvalsund kirkegård, kl. 10:00: Blomsternedleggelse ved graven til en krigsveteran som falt i slaget ved Narvik v/ordfører Terje Rogde 
  • Lyra i Porsa, kl. 11:00: Tale og kransnedleggelse ved minnesmerket for senderen «Lyra» i Porsa v/ordfører Terje Rogde og utenlandsveteran Kjell Arne Johannesen
  • Hammerfest rådhus, kl. 13:00: Tale og kransenedleggelse ved minneplata for de falne v/ordfører Terje Rogde og Jens Olav Eskilt, NK i snøhvit HV-område. 
    Markeringen avsluttes med sang fra
    Hammerfest damekor.

Øvrig del av programmet skjer på Gjenreisningsmuseet fra kl. 14:00.

  • Velkomsttale v/Gjenreisningsmuséet
  • Tale v/ ordfører Terje Rogde
  • Tale v/ Jens Olav Eskilt, NK i snøhvit HV-område
  • Omvisning i 80-års utstilling med fokus på «Barna fra brente strøk»

Enkel bevertning.  

Arrangementet er åpent for alle, og veteraner med familie inviteres spesielt.